Tip: Kokosový olej jeho univerzálne použitie

Kokosový tuk a olej Kokosový tuk

Zdravá výživa je jedno z najdiskutovanejších tém posledný let. Existujú samozrejme potraviny, ktoré majú na zdravie oveľa lepší vplyv než iné. Zoberme si napríklad rôzne zelené super-potraviny, a proti nim postavme treba tučné jedlá. Lenže pre človeka môžu byť v mnohom prospešné aj niektoré tuky. Ba čo viac, možno nájsť aj také, ktoré majú kladný vplyv nielen na zdravie, ale vynikajú aj radom ďalších pozitívnych účinkov. Do tejto oblasti patria práve kokosový tuk …

Látky obsiahnuté v kokosovom tuku

Kokosový tuk (alebo ak chcete kokosový olej) je získavaný z jadier kokosových orechov, ktoré rastú na strome s názvom palma kokosová (Cocos nucifera L.). To je všeobecne známa vec. Menej už sa ale vie, aké účinné látky tento tuk obsahuje. Jedná sa teda o vitamíny (A, C a E), minerálne látky (fosfor či vápnik) a predovšetkým o mastné kyseliny. Z nich je potrebné vymenovať najmä kyselinu laurovou s antibakteriálnymi vlastnosťami a kyselinu kaprylová, ktorá pôsobí antivírusovo.

Uplatnenie kokosového tuku v kuchyni

Prepálené živočíšne tuky sú jednou z podstatných príčin rakoviny hrubého čreva. Podľa štatistík má pritom Česko jedno nepekné prvenstvo – najvyšší výskyt tejto choroby v Európe! Kokosový tuk sa však neprepaluje (a navyše neprská), čím sa líši aj od väčšiny ďalších rastlinných olejov. Môžete ho navyše používať na dochutenie rôznych jedál, teda napr. Nátierok, šalátov, zeleniny a pod. A dôsledok? Stabilizácia hladiny cukru v krvi, zrýchlenie metabolizmu, podpora imunity, lepšie spracovanie cholesterolu, likvidácia baktérií a vírusov, priaznivé pôsobenie na trávenie a pod.

Ďalšie pozitívne účinky kokosového oleja

Ak máte problémy s prirodzenou pokrývkou hlavy, môžeme vám kokosový tuk tiež odporučiť. Jedná sa totiž o vynikajúci prostriedok proti lámaniu vlasov, ktorý navyše dokáže účinne brániť ich vypadávaniu. Môžete ho ale využiť aj ako náhradu za telové mlieka či krémy, pretože vďaka svojim účinkom ochraňuje pokožku a zároveň bojuje proti rôznym problémov (napr. Akné). V tomto ohľade je navyše možné kokosový olej využiť aj pri ťažkostiach vašich štvornohých miláčikov.

Existujú však ešte ďalšie pozitívne účinky. Kokosový tuk možno používať ako balzam po holení alebo na pery, k tomu dokáže bieliť zuby a môžete si s ním spríjemniť masáže. Zároveň dokáže chrániť pleť proti nebezpečnému UV žiareniu pri opaľovaní a je s ním možné nahradiť tiež repelenty proti hmyzu. Z predošlých riadkov je teda zrejmé, že kokosový tuk by nemal chýbať v žiadnej domácnosti, pretože s jeho pomocou môžete výrazne ovplyvniť zdravie a pohodu celej vašej rodiny.

Žádné komentáře, buďte první s vaším příspěvkem!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.