Tip: Vyskúšajte tiež silu brusníc

Brusnice

Brusnice sú jednotkou v boji proti zápalom. Ak vás teda trápia zapálené močové cesty a bolestivé močenie, niet lepšieho prírodného lieku ako sú práve brusnice.

Bobuľky naplnené vitamínom C : 
Indiáni používali brusnicové obklady na rozličné zranenia ako účinný prostriedok proti otrave krvi, jedávali ich spolu so sušeným mäsom a tajomstvá liečivých brusníc predali ďalej prisťahovalcom z Európy. Brusnice sú totiž bohatým zdrojom vitamínov C a K a spolu s obsiahnutými polyfenolmi fungujú ako efektívny antioxidant. Obsahujú tiež kyselinu citrónovú, jablčnú, benzoovú a šťaveľovú, magnézium, kalcium, mangán, fosfor a sodík.
Vďaka takémuto zloženiu si brusnice našli uplatnenie nielen v medicíne, ale i kozmetickom priemysle. Keďže obsahujú omega 3 mastné kyseliny, podieľajú sa na rekonštrukcii bunkovej membrány, a preto sa výťažky z nich hodne využívajú pri výrobe krémov, sér a toník. Výborne účinkujú aj proti hnačke, skleróze, bolestivej menštruácii, zubnému kazu a vďaka vysokému obsahu vitamínu C aj proti chrípke. Navyše súčasné štúdie poukazujú aj na ich antikarcinogénny účinok.

Na močové cesty to najlepšie A tu sa dostávame k tomu najznámejšiemu a najvýraznejšiemu liečivému účinku brusníc. Vedci zistili, že molekuly brusníc dokážu pokryť povrch niektorých orgánov a vytvoriť tak akýsi ochranný štít pred infekciami močového ústrojenstva. Od tridsiatych rokov, kedy sa v Spojených štátoch začalo s výskumom účinkov brusníc, odhalili mnohé štúdie, že práve brusnice sú najlepšou prevenciou pred ochoreniami močového mechúra a ľadvín, keďže nedovoľujú baktériám preniknúť a usadzovať sa na močovom mechúre. Zaberajú dokonca aj pri nepríjemnom úniku moču. Doporučejeme kombinaci bylinky a brusnice.

Zaberú aj proti zubným kazom : 
Ukázal to výskum newyorskej univerzity. Podľa vedcov tradičné americké brusnicové želé chránilo zuby dvojmo: pred zubným kazom a zubným kameňom. Toto zistenie si overili aj pri pokusoch, kedy materiál s vlastnosťami zubnej skloviny vystavili účinkom brusnicovej šťavy a následne baktériám. Výsledky sa potvrdili, brusnice ochránili zubnú sklovinu až na osemdesiat percent.

Pravdaže, ani tu to s brusnicami neradno preháňať, inak hrozí celkom odlišný efekt – kyseliny a cukry obsiahnuté v brusnicovej šťave môžu poškodiť zubnú sklovinu, preto pozor na sladené šťavy!

Brusnice si môžete dopriať pravidelne, stačí si vybrať spôsob, akým ich budete prijímať. Trh ponúka brusnicové kapsule, čaje, lahodné sušené brusnice, brusnicové šťavy, kompóty a marmelády, a tak je už len na vás, čomu dáte prednosť.

 

Žádné komentáře, buďte první s vaším příspěvkem!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.